10-26-2016, 09:00 AM
Choroba alzheimera to najczęstsza przyczyna otępień wśród osób po 65. roku życia. Wiąże się ona z postępującymi ubytkami w obszarach tkanki mózgowej. Przyczyna jej powstawania do tej pory pozostaje nieznana, choć możemy mówić o pewnych grupach ryzyka, u których możliwe jest częstsze występowanie choroby Alzheimera. Jakkolwiek obraz choroby może różnić się w poszczególnych przypadkach, możemy wyodrębnić kilka charakterystycznych faz chorobowych.
- Etapy choroby Alzheimera:
Początkowo pozostaje ona często nierozpoznana, a objawy przypisuje się postępującej starości i związanemu z nią stresowi. Chory przejawia łagodną dezorientację, zaczyna zapominać, gdzie zostawił przedmioty codziennego użytku, np. klucze. W kolejnym stadium chory zaczyna wymagać codziennej opieki. Pojawiają się problemy z mową, pacjent zapomina poszczególnych słów, coraz częstsze jest także gubienie się w znanych sobie dobrze miejscach, chory ma także coraz większe problemy z poruszaniem się. W końcowej fazie chory potrzebuje pomocy przy jedzeniu, przebieraniu i toalecie, nie wstaje z łóżka, nie zgłasza potrzeb fizjologicznych.
- Leczenie choroby Alzheimera:
Jest to choroba nieuleczalna. Leczenie Alzheimera pozwala na spowolnieniu procesu postępowania choroby. Chorym podaje się leki hamujące dalszy rozkład acetylocholiny - ważnego neuroprzekaźnika. Niestety, jest to leczenie wyłącznie objawowe. Nie mamy jak na razie możliwości cofnięcia zmian, które zaszły do tej pory. Dlatego bardzo ważne jest zdiagnozowanie choroby w jak najwcześniejszym stadium. Dodatkowo stosuje się także oddziaływania psychospołeczne - pomagają one w przyzwyczajaniu się chorego do postępujących zmian.
- Opieka nad chorym:
Stopniowe upośledzenie codziennej egzystencji chorych jest powodem, dla którego niezbędna jest opieka oraz wsparcie najbliższej rodziny. We wczesnej fazie choroby bardzo istotne jest zapewnienie choremu bezpieczeństwa, zrozumienia i uproszczenie codziennych czynności. Odpowiednie wskazówki, system powiadamiania oraz identyfikatory pozwolą uniknąć sytuacji, w której chory wychodzi z domu i błąka się przez wiele godzin po osiedlu, nie mogąc znaleźć drogi do domu. W późniejszych stadiach choroby konieczna jest pomoc przy toalecie oraz jedzeniu, końcowy etap natomiast to głównie łagodzenie dolegliwości. Opieka nad chorym wiąże się z dużym obciążeniem członków rodziny, zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Warto zasięgać pomocy w specjalistycznych ośrodkach, w których wyszkolony personel pomoże w pracy przy pacjencie.
Neurolog Katowice - jak leczyć alzheimera